Gypsy MaMa

Od září 2015 byla zahájena výroba značky Gypsy MaMa a zároveň byla otevřena prodejna Restart na Kopečné ulici č. 9 v Brně.

Oblečení lze objednat na: www.gypsymama.cz

Stránky brněnské prodejny Restart: www.restart-brno.cz

Vznikl tak sociální podnik, který zaměstnává mladé lidi, klienty DROM, kteří v obchodě Restart prodávají a podílí se také na navrhování a výrobě značky Gypsy MaMa.

O projektu Gypsy MaMa

Gypsy MaMa je vznikající módní značka, jejímž cílem je obsadit volný segment trhu s módním oblečením, které zohledňuje etické principy výroby, rozvoj pracovního a kreativního potenciálu příslušníků romského etnika místní komunity tzv. brněnského
"Bronxu" a inovativní navázání na tradici textilního a oděvního průmyslu v Brně.

Klíčovou inovací je vytvořit novou módní značku Gypsy MaMa, která kombinuje prvky tradičního romského oděvu s moderními prvky odívání jako je např. street móda či hip hop. Značka bude určena pro většinovou společnost i místní obyvatele při zapojení místních organizací. Inspirace je čerpána mj. z rozsáhlé sbírky romského oděvu v Muzeu romské kultury.

Pilotní projekt

Pilotní projekt podpořila Nadace Veronica.
Realizace začala v únoru roku 2013 a to oslovováním partnerů - DROM a Muzeum romské kultury.

Projekt Gypsy MaMa sdružení DROM nadchl natolik, že sami, bez naší pomoci oslovili vhodné kandidátky a započali s částečnou rekonstrukcí vhodného prostoru určeného pro budoucí šicí dílnu. Samotná aktivita šicí dílny v DROMU započala dokonce dříve, než začala samotná realizace a výroba modelů pilotního projektu Gypsy MaMa.

Bylo vytvořeno logo značky Gypsy MaMa ve spolupráci s grafickým ateliérem Simplez.

Dalším krokem bylo oslovení mladých módních brněnských designerů, kteří by o účast v projektu měli zájem. Mladá a význačná módní návrhářka Andrea Lojkásková, která vlastní malý designový obchůdek „Pokojík“, s účastí v projektu neváhala a sama nám pomohla najít další návrháře, kteří by o účast v projektu měli zájem. Zbylé návrháře do projektu jsme získali díky oslovení brněnského obchodu s alternativní módou Wolfgang.

Spolupracující módní návrháři

Andrea Lojkásková
Vendula Cetlová
Michaela Surá
Markéta Svobodová
Jana Ševčík
TIMO

Z šestice návrhářů různorodých stylů měl přirozeně každý na spojení historie romského odívání se současnou streetartovou módou jiný pohled. Všem jsme domluvili prohlídku depozitu historického romského oděvu v Muzeu romské kultury, kde se seznámili s historií především ženského oděvu, s vlivy jednotlivých zemí, kontinentů a kultur, kde Romové žili na jejich styl dívání.

Romové povětšinou přebírali módní styly dané doby a místa, které si upravovali podle svých zvyků. Proto také značka Gypsy MaMa kombinuje streetovou módu současnosti s Romskými prvky.

Dále jsme s módními návrhářkami prošli sociálně vyloučenou lokalitu tzv. brněnský Bronx a snažili se jim přiblížit současný svět většiny brněnských Romů a seznámit je s místem budoucí módní show, prostranství/parkoviště přímo v srdci „brněnského bronxu“ pod třemi vzrostlými platany.

Návrhářky měli měsíc na zpracování a vytvoření jednotlivých modelů. V dubnu bylo společné setkání jak návrhářek, tak dobrovolnic - šiček ze sdružení DROM. Návrhářky nám předvedly jednotlivé návrhy modelů a domluvili se na spolupráci s romskými dobrovolnicemi. Někde se jednalo o ušití celého modelu, kdy návrhářka sloužila jen jako poradce a kontrolovala průběhu výroby. U jiných modelů návrhářky ušily kostru oděvu a ke spolupráci došlo až u přišívání a našívání jednotlivých detailů na oděvu (výšivky, flitry, korálky, druky). Obě strany si spolupráci velmi pochvalovaly a z našeho pohledu došlo k oboustrannému obohacení jak o profesní, tak o životní zkušenosti.

Módní show Gypsy MaMa

Začátkem června jsme zkontaktovali brněnské neziskové organizace pracující s romskou mládeží a nabídli jim možnost zapojit jejich klienty do castingu na danou módní show. Samotný casting modelů a modelek proběhl v Muzeu romské kultury, zde jsme vybrali jak Romské, tak neromské modely a modelky a nacvičili choreografii módní přehlídky.

V den samotné módní show jsme měli na přípravy a pro zákulisí na módní přehlídku k dispozici Muzeum romské kultury. Zde jsme mohli celé odpoledne nacvičovat choreografii. Jako doprovod jsme oslovili romskou kapelu Merci, která jak nácvik choreografie, tak samotnou módní show doprovázela živou hudbou a díky nim se stala módní přehlídka plnohodnotným kulturním zážitkem. Samotné modelky a modely nám učesali kadeřníci brněnského top kadeřnictví Střihoruký Edvard, kteří své působení na projektu Gypsy MaMa brali zcela dobrovolně a své služby nám poskytli jako sponzorský dar. Samotná módní show proběhla 15. 6. 2013 venku, pod košatými platany na křižovatce ulic Bratislavská, Hvězdová, o její moderování se zasloužil umělecký kurátor Jan Gerych.

Show měla obrovský úspěch, o čem svědčí pozitivní zpětné ohlasy u všech zúčastněných, kteří by neváhali zapojit se do další spolupráce s módní značkou Gypsy MaMa, tak zájem médií o daný počin.

Budoucnost značky je otevřená a sdružení vítá spolupráci na rozvoji tohoto konceptu.

Kontaktní osoba:
Alena Trnková
Tel.: +420 723 907 794
E-mail: restartbrno@gmail.com