Tisková zpráva 3. 5. 2016: Sociální podnik Restart na módní přehlídce představí šperky z recyklovaných materiálů autorky Nicole Taubinger

Logo Tripitaka

V pondělí 9. května 2016 v 18. 00 se v Restartu, sociálním podniku a obchodě s nezávislou módou a designem uskuteční přehlídka šperků původem německé umělkyně Nicole Taubinger. Módní show proběhne v Kopečné ulici č. 9 v Brně a šperky při ní budou prezentovat modelky pocházející z romské menšiny v Brně.

Brno 3. 5. 2016 – Kolekce šperků vyráběných z recyklovaných materiálů zasazených do nového kontextu, která bude na módní přehlídce představena, je dílem Nicole Taubinger. Šperky budou prezentovat dívky pocházející z romské menšiny, dobrovolnice, které dlouhodobě spolupracují se sociálním podnikem Restart a zajímají se o umění a módu. Autorka přehlídku vnímá jako způsob, jak podpořit myšlenku sociálního podnikání v obchodě Restart a posílit zapojení romské menšiny do společnosti.

Nicole Taubinger pochází z Mnichova a působí v oborech umělecký šperk, malba, grafika, konceptuální umění a instalace. Nicole v současné době žije střídavě v Praze a v Brně, její umělecké projekty se však objevují v galeriích po celém světě. V posledních letech zkoumá využití recyklovaného materiálu. Ke zhotovení svých šperků používá předměty každodenní potřeby, které nás obklopují a jsou nám tak blízké, že už je ani nevnímáme.

Autorka o své tvorbě říká: „Objekty z polymerů existují v nádherných barvách a tvarech. Vidíme-li je, jak leží na hromadě, víčka od pet lahví i jiné předměty vypadají jako drahokamy a jsou plné emocionálního napětí. Snažím se navrhovat své šperky tak, aby se materiál propojil sám se sebou, k jeho zpracování používám klasické metody. Tento materiál je stále téměř nový a přesto ho někdo vyhodil. Proč předměty, kterých je všude kolem nás spousta, s přihlédnutím k jejich logice znovu nevyužít, než produkovat nové? Svou prací se snažím toto zviditelnit a současně ukázat mnohostrannost naší společnosti a její paradoxy, které se staly naší druhou přirozeností.“

Sociální podnik Restart je obchod s nezávislou módou a designem, který zákazníkům nabízí zboží více než 25 českých a slovenských značek. Jsou zde na celkem 1,5 úvazku zaměstnáni mladí lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí, zejména z oblasti brněnského Bronxu. Práce v Restartu jim má sloužit jako odrazový můstek pro navazující a dlouhodobé zaměstnání. Fungování obchodu je podpořeno dánskou nadací The Velux Foundations a je součástí projektu České asociace streetwork.

Přehlídka je prvním krokem ve spolupráci Nicole Taubinger a nové módní značky Gypsy MaMa produkované v prostředí sociálního podniku Restart. Autorka pro značku Gypsy MaMa v duchu její myšlenky připravuje kolekci šperku inspirovanou tradičním romským oděvem a šperkem. Značce Gypsy MaMa bylo 1. května 2016 ve Vídni uděleno ocenění SozialMarie určené projektům sociálních inovací.

Kontakty:
Koordinátorka Restartu - Mgr. Pavla Bednáriková - Tripitaka, o. s., e-mail: pavla.bednarikova@gmail.com, tel.: 737 040 888

Tripitaka realizuje sociálně prospěšné projekty z oblastí umění, sociální práce a vzdělávání.
www.tripitaka.cz
www.restart-brno.cz
www.gypsymama.cz
www.ghettofest.cz