Tisková zpráva: Premiéra divadelního představení Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/

Tripitaka, o.s. a Centrum experimentálního divadla, p.o. v rámci projektu „Divadlo žen a mužů“ uvádí premiéru inscenace:

Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/
- unikátní projekt divadla v sociální akci

Deset nezaměstnaných matek samoživitelek, deset sólo matek, prošlo v březnu 2013 výběrovým řízením. Na šest měsíců (od dubna do září 2013) tak získaly smlouvu, byly zaměstnány v projektu Divadlo žen a mužů. O co jde? O unikátní projekt divadla v sociální akci iniciovaný občanským sdružením Tripitaka a Centrem experimentálního divadla v Brně.

Vybrané ženy během šesti měsíců projektu dostávaly kromě psychologického, sociálního a právního poradenství hodiny herectví a tance s profesionálními lektory, dále prošly i dílnami kreativního psaní, během kterých se snažily zachytit přelomové okamžiky svého života, své minutosti. Z napsaných textů se pak postupně rodil námět inscenace, který v mnohém překračuje základní téma genderově podmíněné diskriminace na trhu práce směrem k autentické výpovědi o životní situaci sólo matky v současné společnosti, o rozpadu tradičního modelu rodiny, o nových dimenzích samoty západního člověka i o síle bojovat za svůj život i za život svých dětí. Námět budoucí inscenace vznikal během společných diskusí, až se zčistajasna objevila SAMODIVA – žena, osamocená víla bojující s nástrahami světa, hrdá, křehká a vůbec ne tuctová.

Deset žen. Deset sólo matek. Deset jedinečných životních příběhů, které do sebe vplývají jako řeky. SAMODIVA je blues o ženě mezi čtyřmi zdmi. Odvážné sólo z posledního dechu. Píseň pro všechna vyvěšená telefonní sluchátka. Dno je každým dnem blíž. Ale SAMODIVA tančí. A nakonec možná přetančí i smrt…

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

Dramaturgie: Anna Saavedra

Scénář: sestavila Anna Saavedra z textů, které napsaly SAMODIVY

Výprava: tomkom

Hrají SAMODIVY: Magda Gregurková, Lenka Chmelařová, Uyanga Kaňková, Vladimíra Lehká, Denisy Nytko, Alena Pavlasová, Veronika Schwarzová, Michaela Straková, Lenka Václavíková a Jiřina Zezulová

Premiéra inscenace proběhne na Sklepní scéně Divadla Husa na provázku v pátek 13. září 2013 od 19:30. Ten samý den bude od 14:00 veřejná generálka.

Reprízy jsou naplánované na sobotu 14.září od 19.30, pondělí 16. září od 10:00 a 19:30 a v pondělí 30. září od 19.30.

Vstupné je ZDARMA.

Projekt je financován z prostředku ESF a rozpočtu ČR.

O projektu „Divadlo žen a mužů“ vzniká filmový dokument režisérky Ivety Grófové.

Inscenace Samodiva /divadelní blues pro sólo matky/ není prvním projektem svého druhu. Od dubna 2011 do dubna 2012 probíhal projekt První úspěch – zaměřený na dospívající lidi vyrůstající v náhradní rodinné péči. Byl také iniciovaný o.s. Tripitaka a Centrem experimentálního divadla v Brně a během jeho trvání vznikly pod vedením mladých režisérů, Janky Ryšánek Schmiedtové, Jiřího Honzírka a Pavla Baďury, tři rozdílné inscenace divadla v sociální akci s názvy Paso a paso – Cesta zraněného bojovníka, Show4Business a Zrcadlo v mym pokoji. Projekt se setkal s velkým ohlasem.

Občanské sdružení Tripitaka dále realizovalo projekty Ghettofest, dva ročníky festivalu v brněnském romském ghettu, a dále pak projekt Renomé - program pracovní integrace pro mladé lidi vyrůstající bez rodin.